"A" Szakácskönyv
sponsored links
Dobos C. József életmûvével már foglalkoztunk korábban is, egészen pontosan tavaly. Már akkor elhatároztam, hogy mindenképpen beszerzem a Magyar-Franczia Szakácskönyvet, melyet még jónéhány szakmai könyvvel együtt én megkerülhetetlen alapmûnek gondolok. Idén ráadásul 165 éve született a magyar szakács- és cukrászmûvészet hallhatatlan alakja, így most különösen aktuális a könyvrõl beszélni.
A szerzõ, a következõ gondolatokkal kezdi a könyvet: (...) A jó hírnév, melyet Ausztria-Magyarország fõúri házainál szerencsés voltam kivívni, s melynek évek óta fönálló üzletem is örvend, szolgáljon kezességül a nagyérdemû közönségnek, különösen pedig a bájos magyar gazdasszonyoknak, kiknek használatára ez a szakácskönyv fõleg iratott, szolgáljon mondom kezességül arra nézve, hogy e mûben egy szakembernek igazán gyakorlati - sok évi tapasztalat által kipróbált tanácsait és utasításait fogja találni. (...)
Az igen részletes mû valóban az alapoktól kezdi, a szakácsmûvészet történetétõl, aztán végigkalauzolja az olvasót a konyhán, a korabeli eszközök sokaságán keresztül a fûszerekig, fûszernövényekig, hogy késõbb valóban elkezdhessünk fõzni. (Apropó: tudjátok, hogy mit jelent ma a 19. században még fõzelék-vésõnek nevezett eszköz? Vagy éppen milyen lehetett a leves indiai madárfészekbõl?)
Levesek, húskivonatok, mártások, fûszervajak, marinádok,? sertést, marhát, nyulat, sõt vadat, halat, s mi jó falat, mind megtalálhattok ebben a nagyszerû összeállításban. Ami pedig végképp szokatlan, ámde pont ettõl teszi egyedivé a könyvet, hogy étlap- és itallap összeállítást, felszolgálási szabályokat, sõt a gyermek és diétás étkezés szabályait is különös gonddal ...